Samlameras ANDRA onlineauktion
RESULTATLISTA

Auktion 2024-09-20

Objekt nr Samlamera id Beskrivning Klubbat pris
1 1318029 F 1132 lyxstpl Ellös1 1980-12-29 28
2 1318030 F 2111 lyxstpl Bottnaryd 1999-02-02 37
3 1318031 A/U Fem ringtypsmärken stpl STOCKHOLM PAKET prstpl 1880-t 11
5 1318033 D/SÖ ESKILSTUNA lyxstpl 1946-03-11 F362 24
6 1318034 G/SM LIDNÄS pr/lyxstpl 1960-12-16 F519A Postal 15 13
11 1318039 S/VÄR SUNNE stpl 1928-08-15 2x146A Lösenbelagd försändelse 9
12 1318040 S/VÄR VERMLANDS BJÖRNEBORG stpl 1900-09-26 på klipp med 2 st F54 Postal 2x40 20
13 1318041 S/VÄR VERMLANDS SÄBY stpl 1899-06-23 på klipp F54 Postal 40 9
14 1318042 T/NÄ GLANSHAMMAR lyxstpl 1974-08-28 F860 10
15 1318043 T/NÄ VRETSTORP lyxstpl 1897-03-09 TJ16B på klipp Postal 20 9
16 1318044 BD/L MALMBERGET pr/lyxstpl 1907-04-15 F58 Postal 15 9
17 1318045 PLK 249B stpl 1904-10-26 på brefkort Postal 75 9
18 1318046 PKXP Nr23 stpl 1886-08-27 på brefkort Postal 100 9
19 1318047 PKXP 34A (Sthlm-Katrineholm) lyxstpl 1905-02-13 F54 9
20 1318048 PKXP 63E stpl 1909-06-16 på brefkort Postal 100 9
21 1318049 T/NÄ VRETSTORP LBB3 rektangulär stämpel 1964-12-15. Senare avstämpling än Postal. Postal 150 9
22 1318050 P/DAL ÅMÅL POB1 stpl 1976-04-13 F882 på Glad Påsk-kort Postal 75 9
23 1318051 Y/Å ÅBOSJÖN POB2 sistadags-stpl 1983-05-31 F1252 Postal 100 11
24 1318052 Ångbåtsstpl PXP No3 med å/f Walborg Okänd på denna rutt Defekt kort 16
25 1318053 M/SK HÖGANÄS1 POB1 stpl 1980-07-31 F1126 Postal 175 10
28 1318056 R/VG GULLSPÅNG Lanthandel, folkliv omkring 1905. Plundrat 10
29 1318057 S/VÄR VERMLANDS SÄBY 3 st privattagna kort, varav 2 postgångna (1905-1910) 16
30 1318058 T/VÄR Två vykort från DEGERFORS med gatumotiv, ca 1910-tal. 9
34 1318062 W/D NYHAMMARs Järnverk F52 stpl omkr 1910 9
36 1318064 S/VÄR CHARLOTTENBERG jvg-station (2 kort) sv/v Ett postgånget F330 Ett plundrat 17
37 1318065 S/VÄR ÅMOTFORS jvg-station sv/v Ej postgånget 16
38 1318066 U/VÄS VÄSTANFORS jvg-station sv/v Postgånget F143 11
40 1318068 Skyddsperf F176 U.S. (Allm Sv Utsädes AB, Svalöv) stpl Svalöv 1934-08-27 Postal 150 11
TOTAL SUMMA ALLA OBJEKT: 369 kr