Auktion 2024-09-20
Objekt nr | Samlamera id | Beskrivning | Klubbat pris |
1 | 1318029 | F 1132 lyxstpl Ellös1 1980-12-29 | 28 |
2 | 1318030 | F 2111 lyxstpl Bottnaryd 1999-02-02 | 37 |
3 | 1318031 | A/U Fem ringtypsmärken stpl STOCKHOLM PAKET prstpl 1880-t | 11 |
5 | 1318033 | D/SÖ ESKILSTUNA lyxstpl 1946-03-11 F362 | 24 |
6 | 1318034 | G/SM LIDNÄS pr/lyxstpl 1960-12-16 F519A Postal 15 | 13 |
11 | 1318039 | S/VÄR SUNNE stpl 1928-08-15 2x146A Lösenbelagd försändelse | 9 |
12 | 1318040 | S/VÄR VERMLANDS BJÖRNEBORG stpl 1900-09-26 på klipp med 2 st F54 Postal 2x40 | 20 |
13 | 1318041 | S/VÄR VERMLANDS SÄBY stpl 1899-06-23 på klipp F54 Postal 40 | 9 |
14 | 1318042 | T/NÄ GLANSHAMMAR lyxstpl 1974-08-28 F860 | 10 |
15 | 1318043 | T/NÄ VRETSTORP lyxstpl 1897-03-09 TJ16B på klipp Postal 20 | 9 |
16 | 1318044 | BD/L MALMBERGET pr/lyxstpl 1907-04-15 F58 Postal 15 | 9 |
17 | 1318045 | PLK 249B stpl 1904-10-26 på brefkort Postal 75 | 9 |
18 | 1318046 | PKXP Nr23 stpl 1886-08-27 på brefkort Postal 100 | 9 |
19 | 1318047 | PKXP 34A (Sthlm-Katrineholm) lyxstpl 1905-02-13 F54 | 9 |
20 | 1318048 | PKXP 63E stpl 1909-06-16 på brefkort Postal 100 | 9 |
21 | 1318049 | T/NÄ VRETSTORP LBB3 rektangulär stämpel 1964-12-15. Senare avstämpling än Postal. Postal 150 | 9 |
22 | 1318050 | P/DAL ÅMÅL POB1 stpl 1976-04-13 F882 på Glad Påsk-kort Postal 75 | 9 |
23 | 1318051 | Y/Å ÅBOSJÖN POB2 sistadags-stpl 1983-05-31 F1252 Postal 100 | 11 |
24 | 1318052 | Ångbåtsstpl PXP No3 med å/f Walborg Okänd på denna rutt Defekt kort | 16 |
25 | 1318053 | M/SK HÖGANÄS1 POB1 stpl 1980-07-31 F1126 Postal 175 | 10 |
28 | 1318056 | R/VG GULLSPÅNG Lanthandel, folkliv omkring 1905. Plundrat | 10 |
29 | 1318057 | S/VÄR VERMLANDS SÄBY 3 st privattagna kort, varav 2 postgångna (1905-1910) | 16 |
30 | 1318058 | T/VÄR Två vykort från DEGERFORS med gatumotiv, ca 1910-tal. | 9 |
34 | 1318062 | W/D NYHAMMARs Järnverk F52 stpl omkr 1910 | 9 |
36 | 1318064 | S/VÄR CHARLOTTENBERG jvg-station (2 kort) sv/v Ett postgånget F330 Ett plundrat | 17 |
37 | 1318065 | S/VÄR ÅMOTFORS jvg-station sv/v Ej postgånget | 16 |
38 | 1318066 | U/VÄS VÄSTANFORS jvg-station sv/v Postgånget F143 | 11 |
40 | 1318068 | Skyddsperf F176 U.S. (Allm Sv Utsädes AB, Svalöv) stpl Svalöv 1934-08-27 Postal 150 | 11 |